Крепостта “Царевец”
Среща с миналото на България и нейните
велики царе
Архитектурно-музейният резерват „Царевец“ един от най-значимите средновековни паметници на културата не само във Велико Търново, но и в цяла България. Крепостта е разположена върху хълмовете Царевец, Трапезица, Момина крепост и Света гора. В централната част е разположен дворцовият комплекс, в югоизточния край се намира Балдуиновата кула, а на върха се извисява Патриаршеската църква. Сред владетелите, ръководили държавата от „Царевец“, са царете Асен I, Петър IV, Калоян, Иван Асен II, Иван Александър, Иван Шишман. Уникална атракция е аудио-визуалният спектакъл „Звук и светлина“, който чрез стотици цветни светлини, музика, камбанен звън и лазери представя моменти от българската история.
Църкви и Манастири
Велико Търново – средище на духовен и културен живот на българската държава
-
Паметника на Асеневци
Паметникът на Асеневци е известен още като „Конниците“ е посветен на четеримата български царе Асен, Петър, Калоян и Иван Асен II. Открит е през 1985 г. по случай навършването на 800 години от въстанието на братята Асен и Петър и провъзгласяването на Търновград за столица на Втората Българска държава. Величественият паметник има внушителни размери е разположен на живописното място до Стамболовия мост, в подножието на Света гора, край река Янтра.
-
Църква “Св. Четиридесет мъченици”
Емблематичната църква „Свети четиридесет мъченици“ е най-известният средновековен български паметник във Велико Търново. Разположена е в подножието на крепостта Царевец. Построена е от българския владетел Иван Асен II в чест на голямата победа на българите при Клокотница над войските на епирския деспот Теодор Комнин. В църквата се намират гробовете на един от най-великите български царе Калоян, Иван Асен ІІ и неговата съпруга Ана-Мария.
-
Катедрален храм “Св. Рождество Богородично”
Катедралният храм „Св. Рождество Богородично“ се намира в Болярската махала на малък площад в старата част на Велико Търново. Тя е построена върху старата църква Рождество Богородично, дело на Кольо Фичето. На мястото, на което е била разрушената от земетресение църква се издига нов храм със същата фасада, построена от дядо Грозю през 1933 - 1934 г. Катедралата е една от най-величествените сгради в старата българска столица.
-
Преображенски манастир
Преображенският манастир е най-големия от манастирите разположени около Велико Търново и 4-ти по големина в България. Основан е по времето на Втората българска държава през 13-14в. Основната част от сградите са построени от майстор Колю Фичето. Стените на главната църква „Преображение Господне“ са изписани от големия Захари Зограф. Манастирът е действащ, мъжки. Намира се на около 7 километра от Велико Търново по пътя за Самоводене.
Парк “Мини България”
Парк Мини България - „Търновград – духът на хилядолетна България“ е първият парк с макети на исторически и природни забележителности в България. Разположен е в подножието на крепостта „Царевец“ точно под Балдуиновата кула. Територията на парка е 12,5 дка и в него са представени макетите на най-известните забележителности в България. Сред тях са Храм-паметник “Свети Александър Невски“, Народен театър “Иван Вазов“, Рилски манастир, Бачковски манастир, Голямата базилика в Плиска, Античния театър в Пловдив, крепостите и дворците на България, както и много други.
Музеи
Културно-историческо и архитектурно наследство на старата столица
Музейното дело във Велико Търново има изключително богата 140-годишна история. Богатото историческо минало на Великотърновския регион е оставило след себе си голям брой архитектурно-музейни обекти и експозиции, представящи различни исторически епохи от римския и ранновизантийския период, средновековна България, Българско възраждане, до следосвобожденска история и съвремие. В града и близките околности може да разгледате къщата музей „Петко Р. Славейков“, музей „Сарафкина къща“, храм „Рождество Христово“ – Арбанаси, архитектурно-музеен резерват „Арбанаси“, археологически резерват „Никополис ад Иструм“ и много други.
- -Музей “Затвор”
- -Археологически музей
- -Художествена галерия
- -Музей “Нова и най-нова история”
- -Къща-музей “Емилиян Станев”
-
Музей “Възраждане и Учредително събрание”
Музеят “Възраждане и Учредително събрание” се намира в севрната част на площад “Съединение” в гр. Велико Търново. Експозицията е разположена в сграда на стария турски конак. Този архитектурен паметник е изграден през 1872 г. от големия възрожденски строител майстор Колю Фичето. Експозицията от предмети и документие разгъната на три от етажите.
-
Музей на восъчните фигури
Музея на восъчните фигури, е разположен в близост до хълма Царевец. Експозицията съдържа 29 скулптурни фигури на царе, боляри, духовници и занаятчии, разположени на два етажа. Пресъздадени са живи картини от живота в средновековното българско общество и най-вече величието на Търновград през царуването на династията Асеневци.